نوامبر 2012

تخفیف های ایرانسلی

ایرانسل پیغام داده است که:
تا 53 % تخفیف یک ماهه، پیام با *140*7*2*3# فقط هزار تومان!
ما هم سادگی به خرج دادیم و این کد رو ارسال کردیم هزار تومان از حسابم کم کرد و ضمنا 20% هم تخفیف داد!
======
کیس بعدی مربوط به چند ماه پیش است که یک کد دیگر داده بود که 50 درصد تخفیف ایرانسلی ویژه داشت
6000 تومان هم هزینه داشت
ولی بعد از دو سه روز، ظاهرا منصرف شدند و به همان قیمت قبلی بدون تخفیف حساب می کردند.
======
به نظر شما باید حتما از دیوار خونه ی مردم بالا بره؟

دسته بندی‌ها: 

راهنمای تلفظ در زبان فرانسه

زمانی که من 14 سال داشتم، خیلی علاقه مند به یادگیری زبان فرانسه بودم و از همان زمان هم یادگیری زبان فرانسه رو شروع کردم.

برای یادگیری زبان، به طور کل، من هرگز در هیچ کلاس آموزش زبانی (به جز دروس مدرسه و دانشگاه) شرکت نکرده ام. فرانسه را هم در منزل و با مطالعه ی کتب خود آموز موجود شروع کردم. به گونه ای که روزی حداقل 4..5 ساعت مطالعه می کردم.

حتی گاها برای این که کسی از من ایراد نگیرد (چون رسم است که هر کس یک کاری می خواهد شروع کند، همه مسخره می کنند و آدرم رو دلسرد می کنند) گاها شب ها تا صبح بیدار می‌ماندم و یواشکی مطالعه می‌کردم و نکات رو نوت برداری میکردم.

فرایند یادگیری فرانسه‌ی بنده، حدود یک سال طول کشید که البته دو سه ماه اولش مرتب بود و بعدا نامرتب شد و در نهایت کم کم دلسرد شدم و آن را رها کردم!

با این حال هنوز هم به آن علاقه مند هستم و کلا من همیشه به یادگیری زبان های مختلف علاقه داشته ام و تقریبا هر زبانی که فکر کنید را مطالعه کرده ام (البته نه در حد جدی، فقط جهت کنجکاوی) از جمله زبان ژاپنی و آلمانی و اسپرانتو و سوئدی و روسی و ترکی و ... !! :)
با این حال، انگلیسی و فرانسه را جدی گرفتم و در حد قابل قبولی با این دو زبان آشنایی دارم.

یکی از بهترین کتاب هایی که مطالعه کردم، کتاب خودآموز زبان فرانسه چهارجلدی دکتر قیاسی بوده است.

اخیرا قرار شد که با یکی از دوستان صمیمی ام زبان فرانسه کار کنم و لذا برای شروع کار، تصمیم گرفتم که راهنمای تلفظ فرانسه را برای او تهیه کنم تا حفظ نماید.

جدول زیر، ابداع بنده می باشد و حاصل مطالعات و تمرین های بنده می باشد. البته بیشتر نکات زیر از داخل کتاب خود آموز فرانسه ی دکتر قیاسی برداشته شده و باقی مطالب هم از کتاب های دیگر و همچنین از تجربه‌ی خودم است.

هدف من از نوشتن این مطلب این است که شاید یک روزی یک نفر شبیه خودم، که علاقه مند به یاد گیری زبان فرانسه به طور خود آموز است،  این صفحه را مطالعه کند و شاید به دردش بخورد و مفید واقع شود.

همانطور که می‌دانیم تلفظ‌ها در زبان فرانسه کمی گیج کننده است و از جمله خیلی از حروف تلفظ نمی شوند و خیلی از حروف یک طور نوشته می‌شوند و یک طور دیگر خوانده می‌شوند. به این ترتیب شخص مبتدی ممکن است در همان ابتدای کار دلزده شود!

حقیقت این است که تلفظ در زبان فرانسه بسیار آسان است. فقط باید یک سری نکات رو بلد باشید. حتی از انگلیسی هم راحت تر خواهد شد! نکات زیر را تا به حال ندیدم که در جایی به طور کامل ذکر کرده باشند. بنابراین خالی از لطف نخواهد بود.

ضمنا در صورت وجود اشتباه در جدول زیر، قبلا از اساتید زبان فرانسه عذر خواهی می کنم، چون من در این زبان فقط یک مبتدی هستم و اصلا ادعای تسلط به این زبان را ندارم. لذا اشتباهات بنده را به بزرگواری خود ببخشند و ضمنا اگر نکته ای جا مانده است، لطف کنید و به بنده اطلاع دهید. متشکرم.

راجع به کارایی دروپال

من چندین سال است که دروپال کار می‌کنم و همیشه از آن خیلی راضی بودم.
اما یک نکته‌ی تعجب بر انگیز این بود که در همه‌ی این مدت عقیده داشتم که کارایی و سرعت دروپال خیلی بیشتر از Wordpress و Joomla و ... است.
و برای این عقیده دلیل هم داشتم و تجربه هم کرده بودم.

اما مدتی است که به عکس شده بود و همه‌ی سایت های دروپالی ای که داشتم، همگی و دست جمعی با هم دست به یکی کرده بودند (!) و با هم کند شده بودند :)
فرقی هم نمی کرد که کدام سایت است. سایت هایی که روی سیستم ویندوز خودم داشتم، سایت هایی که روی VirtualBox و با Ununtu داشتم، سایت هایی که آنلاین بودند و بر روی سرور Debian بودند، سایت هایی که بر روی Directadmin و Centos داشتم، همه و همه به شدت کند شده بودند!...
جریان خیلی مشکوک می زد و .... :) بگذریم.

حالا به این نتیجه رسیدم که تقصیر از خود من بوده و دیدگاه من راجع به دروپال اشتباه بوده...

الان میتوانم بگویم که دروپال به طور کلی سیستم کندی است. نمی دانم که از وردپرس یا جوملا کندتر است یا خیر. چون من با این ها زیاد کار نکرده ام.

از مسائل شخصی که بگذریم، چند تا نکته هست که ممکن است برای دیگران مفید باشد. راجع به کارایی دروپال موارد زیر قابل ذکر است:

کلا دروپال سیستم سریعی نیست. البته می توان آن را سریع هم کرد. اما کلا چون دروپال برای توسعه داده شدن ساخته شده، لذا برنامه نویسی و توسعه ی آن آسان است. اما چنین سیستمی نمی تواند سریع هم باشد.
البته اشتباه هم نکنید، خود هسته ی دروپال به قدر کافی سریع است. من که می گویم دروپال کند است، منظورم دروپال توسعه داده شده و سفارشی شده است که کلی ماژول بر روی آن نصب شده باشد.

برای یک سایت سریع، باید حداکثر 100 تا ماژول فعال داشته باشید. هرچه تعداد ماژول ها کمتر باشد بهتر است. اگر فقط 40 الی 60 تا ماژول فعال داشته باشید، سایت مانند نور سریع خواهد بود...
بنا به تجربه‌ی من، تا 100 عدد ماژول قابل تحمل است، اما اگر از صد تا بیشتر شد، سایت کند می‌شود و باید برای سرعت بخشیدن به آن، میزان رم سرور رو افزایش بدهید، apc استفاده کنید، ترجیحا از هارد ssd استفاده کنید و سرعت cpu را افزایش دهید و ..
البته حرفه‌ای های این کار، می گویند که تا 150 تا ماژول خوب است و از 150 به بالا کند میشود (به نقل از omega8.cc)

1 - برای سرعت بخشیدن به دروپال، اول از همه تعداد ماژول ها را کاهش دهید و ماژول های غیر ضروری را حذف کنید.

2 - بعد، یک سری ماژول مضر را حذف کنید و یک سری ماژول خوب را نصب کنید. بعضی از ماژول های مضر بنا به تجربه ی من این ها هستند:
database logging,  field permissions, cck,  rules,  relation

برخی از ماژول های مفید این ها هستند:
boost, authcache, esi, css_emimage, entity cache, memcached

3 - اگر می توانید، به جای این که از cck استفاده کنید، content type های مورد نظرتان رو خودتان کد نویسی کنید و یک ماژول سفارشی درست کنید. خیلی سریع تر میشود.

4 - برای فیلد های content type ها، بهتر است که تمام فیلد ها داخل یک جدول در دیتابیس باشد. رفتار پیش فرض دروپال این است که برای هر فیلدی، چند تا table درست می کند و این باعث می شود که تعداد join های دیتابیس زیاد شود و سایت کند شود.
اگر می توانید، یک ماژول درست کنید که تمام فیلد ها را داخل یک جدول قرار دهد.

5 - هرچه می توانید تعداد فیلد ها را کاهش دهید. مثلا اگر می خواهید فایل ضمیمه داشته باشید، فقط یک فیلد فایل و یک فیلد تصویر داشته باشید و بی خودی فیلد تکراری درست نکنید.

6 - ماژول های مجوز فیلد ها را در صورت امکان غیر فعال کنید چون تعداد زیادی join ایجاد می کنند.

7 - هر کاری را از راه استاندارد آن انجام دهید. مثلا داخل پوسته ی سایت، دستور SQL اجرا نکنید!

8 - کارها و ترفند های دیگری هم برای سرعت بخشیدن به دروپال موجود است که با تجربه بدست می آید و خارج از حوصله ی این پست می باشد...

9 - نرم افزار و سخت افزار سرور را بررسی کنید. فرقی نمی کند که سرور اختصاصی و یا اشتراکی باشد. دروپال باید بتواند بر روی سرور اشتراکی به خوبی کار کند، اما چند تا مسئله هست که اگر بر روی سرور رعایت شده باشد، سرعت دروپال زیاد می شود:

10 - از هاست هایی که Overselling انجام می دهند اکیدا پرهیز کنید.

11 - سروری که استفاده می کنید، اگر از مجازی سازی استفاده می کند، توجه کنید که حتی الامکان از OpenVZ و Virtuozzo استفاده نکرده باشد. زیرا بسیار پیش آمده که OpenVZ مشکلات فراوانی به وجود آورده.
OpenVZ را بد ترین انتخاب برای هاستینگ دروپال می دانند (به نقل از 2bits.com)

12 - بهتر است مجازی سازی سرور مبتنی بر VMware و یا Xen باشد. البته OpenVZ هم اگه درست پیکربندی شود، خیلی هم عالی است. منتها مشکل اینجاست که اکثر OpenVZ را درست پیکربندی نمی کنند و این مشکلاتی که عرض شد به وجود می آید.

13 - بهتر است که به عنوان وب سرور، از nginx استفاده کنید. نسبت به apache سرعت خیلی بیشتری دارد.

14 - برای PHP بهتر است از fastcgi استفاده کنید. ماژول mod_php در آپاچی خیلی کند است و اصلا توصیه نمی شود.

15 - دقت کنید که حتما apc فعال باشد. البته ظاهرا Zend Optimizer با آن مشکل دارد و نمی توانند در کنار هم کار کنند. در هر حال از Op code cahing استفاده کنید.

16 - اگر می توانید تلاش کنید که ترافیک دیتابیس MySQL را کاهش دهید. مثلا می توانید caching دروپال را با استفاده از redis-server و یا با apc و یا با memcached انجام دهید (هر کدام با دیگری فرق دارد)

17 - استفاده از هارد ssd به خصوص برای database خیلی سیستم را سریع می کند

18 - اگر تجربه ی خاصی راجع به کارایی دروپال دارید، لطف کنید و حتما برای من هم ارسال کنید. متشکرم :)

طرح خدمات اینترنتی

به امید خدا یک سری طرح دارم که قصد دارم انجام بدم.
البته از آن جایی که بودجه برای شروع کار ندارم، انجام شدن یا نشدن آن‌ها به دست تقدیر است!...

1 - طراحی و پیاده سازی سیستم پشتیبانی آنلاین جهت پشتیبانی مشتریان به صورت live و دارای قابلیت چت زنده
2 - طراحی و پیاده سازی سیستم Website provisioning جهت راه اندازی فوری سایت و وبلاگ با امکانات تحت کنترل
3 - خدمات هاستینگ و میزبانی وب محدود و با قابلیت های ویژه
4 - خدمات پشتیبانی سرور های لینوکس و پشتیبانی نرم افزاری