دسامبر 2012

معرفی ابزار قدرتمند Dreditor برای Drupal.org

مخاطب این مقاله، برنامه نویسان دروپال هستند

Dreditor یک اسکریپت Greasemonkey است که برای سایت drupal.org ساخته شده است. (برای استفاده از این اسکریپت، به یک مرورگر که از اسکریپت های کاربر پشتیبانی کند نیاز دارید. مرورگر google chrome و opera به طور درونی از اسکریپت های کاربر پشتیبانی می کنند و برای فایرفاکس، باید پلاگین Greasemonkey را نصب کنید.)

این اسکرپیت، باعث می شود که امکانات بسیار مفیدی به سایت drupal.org اضافه شود و به کمک آن، برنامه نویس های دروپال می توانند حد اکثر استقاده را از سایت drupal.org ببرند. به همه ی کسانی که برنامه نویسی دروپال انجام می دهند، توصیه می کنم که حتما این اسکریپت را امتحان کنند.

توجه کنید که Dreditor یک ماژول دروپال نیست. بلکه یک اسکریپت کاربر (User Script) است که در مرورگر شما اجرا می شود.

برای نصب این اسکریپت، به صفحه ی پروژه مراجعه کنید: http://drupal.org/project/dreditor

اسکریپت dreditor امکانات بسیار جالب زیر را فراهم می آورد: (البته ظاهرا باید برای استفاده از این امکانات، در سایت drupal.org عضو بوده و لاگین باشید)

معرفی پلاگین Greasemonkey برای مرورگر فایرفاکس

همانطور که می‌دانیم، مرورگر Firefox یک از محبوب ترین مرورگر های موجود می‌باشد و یکی از دلایل محبوبیت آن، وجود پلاگین های فراوان و متنوع و قدرتمند برای این مرورگر می باشد.

پلاگین Greasemonkey یکی از افزونه های بسیار مفید فایرفاکس می‌باشد که جا دارد در مورد آن بیشتر تحقیق کنیم. در تاریخ نگارش این مطلب، تعداد کاربران این افزونه، بیش از 2 میلیون و 228 هزار کاربر می باشد.

عملکرد این پلاگین را می توان به طور خلاصه، به صورت زیر شرح داد:

Greasemonkey به شما اجازه می دهد چگونگی نمایش داده شدن وبسایت هایی که بازدید می کنید و همچنین چگونگی رفتار صفحات وب را با استفاده از قطعات کوچک javascript به صورت دلخواه خود سفارشی سازی کنید.

به این معنی که شما می‌توانید کدهای جاوا اسکریپتی را بنویسید که بر روی صفحات وب منتخب اجرا می شود و به این روش، رفتار هر سایتی را به دلخواه خود کنترل نمایید.
هزاران اسکریپت آماده برای تعداد بسیار زیادی از سایت های معروف نوشته شده و به رایگان در سایت userscripts.org برای استفاده در دسترس می باشد.

شما نیز می‌توانید اسکریپت های خود را بنویسید و راهنمایی های لازم نیز برای شروع کار، در سایت wiki.greasespot.net موجود می باشد.

در زیر برخی از اسکریپت های greasemonkey که من امتحان کرده ام و برایم مفید بوده را نام می برم. البته لازم به ذکر است که اسکریپت های موجود خیلی زیاد است و اسکریپت های بسیار مفیدی را می توانید در سایت اصلی پیدا کنید که به کارتان بیاید:

Yo+utu+be Center

این اسکرپیت امکانات زیادی را به سایت یوتیوب اضافه می کند و به صورت یک آیکون در بالا سمت راست سایت اضافه می کند و به کمک آن می توانید سایت را به شکل دلخواه خود تنظیم کنید.
تنظیمات موجود زیاد است و از جمله می توانم، امکان دانلود فیلم به فرمت های مختلف و با کیفیت های مختلف با لینک مستقیم را نام ببرم.
اگر از سایت یوتیوب زیاد استفاده می کنید، توصیه می کنم حتما این اسکریپت را بررسی کنید.

Yo+utu+be Video and mp3 downloader

این اسکریپت، امکان دانلود فیلم های یوتیوب را به فرمت های گوناگون فراهم می کند که البته اسکریپت قبلی هم این کار را می کند. می توانید هر دو مورد را آزمایش کنید.

Google Search tools back

این اسکریپت، یک سری لینک های مفید در صفحه ی نتایج جستجوی گوگل می آورد که به کمک آن ها می توانید نتایج جیتجو را فیلتر کنید. برای مشاهده ی تصویر آن، می توانید به صفحه ی دانلود این اسکریپت بروید و تصاویر مربوطه را مشاهده کنید.

Dreditor

شاید این اسکریپت، برای من بیشتر از موارد قبل مفید بوده باشد. این اسکریپت برای سایت drupal.org نوشته شده است و امکانات بسیار جالبی را برای این سایت فراهم می کند که در یک مقاله ی جداگانه آن ها را شرح خواهد داد.

نکته: در مرورگر Google Chrome (و احتمالا مرورگر Opera) نیازی به این پلاگین Greasemonkey نیست و اسکریپت ها به طور خودکار توسط خود مرورگر پشتیبانی می شوند!

٢۵ ترفند CSS بسیار مفید که باید بدانید

در این مقاله، ٢۵ ترفند CSS بسیار مفید مطرح شده است که به شما کمک می کند صفحات وب بسیار عالی طراحی کنید. ممکن است شما برخی یا همه ی این ترفند ها را از قبل بلد باشید، با این حال، این می توانید یک مرجع دم دستی برای ترفند های جذاب CSS برای شما باشد که باید بدانید.

این مقاله، ترجمه‌ی آزاد با حذف و اضافات از مقاله‌ی زیر است:
http://webdeveloperplus.com/css/25-incredibly-useful-css-tricks-you-should-know/

١ - تغییر رنگ متن در حالت انتخاب شده

ممکن نیست که این ترفند را بلد بوده باشید!
شما به کمک CSS می توانید رنگ متن صفحات وب را در حالت انتخاب شده مشخص کنید. این ترفند دست کم در مرورگر های جدید نظیر safari و firefox کار می کند.

/**
 * Safari and Opera
 */
::selection {
  background: #c3effd; 
  color: #000;  
}
/**
 * Firefox
 */
::-moz-selection {
  background: #c3effd; 
  color: #000; 
}

همانطور که می بینید، با استفاده از انتخابگر ::selection می توانید متن های انتخاب شده را هدف قرار دهید

۱٠ ترفند CSS که احتمالا تا کنون نمی دانستید!

١ - دستور کوتاه شده‌ی تنظیم فونت‌ها

برای تنظیم فونت ها در CSS احتمالا تا کنون به طریق زیر عمل می کردید:

font-weight: bold;
font-style: italic;
font-variant: small-caps;
font-size: 1em;
line-height: 1.5em;
font-family: verdana,sans-serif;

اما نیازی به استفاده از کد طولانی فوق نیست، زیرا به سادگی می توانید از کد کوتاه شده ی زیر نیز استفاده کنید:

font: bold italic small-caps 1em/1.5em verdana,sans-serif;

روش فوق خیلی بهتر است، اما باید فقط به یک نکته توجه کنید که روش فوق فقط وقتی کار خواهد کرد که هر دو خاصیت font-family و font-size را مشخص کنید. مقدار font-family همواره باید در انتهای خط قرار بگیرد و font-size باید دقیقا قبل از font-family قرار بگیرد.

به طور خلاصه می توان چنین نوشت:

font: FONT-WEIGHT FONT-STYLE FONT-VARIANT FONT-SIZE/LINE-HEIGHT FONT-FAMILY;

نکته ی دیگر این که اگر مقادیر font-weight و font-style و font-variant را مشخص نکنید، مقادیر همه ی این ها به طور پیش فرض برابر normal است.

مقدمه ای بر کلاس EntityFieldQuery دروپال برای پرس و جو از entity ها و فیلد ها

دروپال 7 یک API جدید به نام EntityFieldQuery ایجاد کرده است. API فوق یک کلاس است که به کمک آن می توان به سهولت و سرعت زیاد، از کلیه ی entity ها (از جمله node ها) و فیلد های موجود درسایت گزارش گیری کرد.

لایه ی انتزاع پایگاه داده (Database abstraction layer) دروپال 7 خیلی غنی تر از نسخه های پیشین دروپال است. با این حال، بازهم برای کار با پایگاه داده در دروپال 7 به گونه ای نیاز به ایجاد query های SQL می باشد.

اما کلاس EntityFieldQuery کمک می کند که بدون داشتن دانش SQL از فیلدها و entity ها query های گوناگون بگیریم.

اضافه کردن فیلد کد رهگیری به جداول ماژول webform

Forums: 

سلام خسته نباشید
من یه فرم ارسال پیشنهادات دارم که می خوام به کاربر بعد از ثبت فرم یک کد رهگیری بده.
ابتدا از فیلد sid استفاده کردم که برای هر submission که ارسال میشه یه کد در نظر میگیره و اون کد رو به عنوان کد رهگیری به کاربر نمایش دادم.
ایده خوبی بود اما من به یک کد رهگیری پیچیده تر نیاز دارم. فیلد sid با یک کد ساده مورد نظر من نیست.
من با استفاده از ماژول های data، schema و webform mysql views همه کامپوننت های فرم ساخته شده را در یک جدول ذخیره کردم.

افزایش page rank سایت من!

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
زمانی که من این وبلاگ شخصی خودم را افتتاح کردم و دامنه ی hejazee.com را ثبت کردم، هدف من این بود که یک سایت کامل دارای همه ی موضوعات مورد علاقه ی من باشد.
انجمن، پرتال، وبلاگ، داشته باشد و یک سایت بسیار فعال باشد.
البته به این هدف نرسیدم و این سایت در حد یک وبلاگ ساده باقی ماند.
اما در عوض به سرعت page rank وبلاگ در گوگل بالا رفت و دارای رنک 5 از 10 شدم.
بعد یک سری مشکلاتی در سرور پیش آمد و مدت زیادی سرور ما down بود و مشغول تعمیر آن بودیم در این مدت رنکینگ سایت به 4 و سپس 3 رسید.
بعد از آن، دامنه ی سایت را تمدید نکردم و در عوض دامنه ی hejazee.ir را ثبت کردم و به این ترتیب، رنک سایت به صفر رسید و چندین ماه صفر ماند.
امشب به طور اتفاقی بررسی کردم و دیدم مجددا به پیج رنک 5 رسیدم.
اولا که این اتفاق را به خودم تبریک می گویم!
ثانیا از همه ی دوستان عزیزی که از وبلاگ بنده بازدید می کنند و همه ی عزیزانی که به این وبلاگ لینک داده اند، تشکر می کنم.
ثالثا شاید یکی از مهم ترین دلایل افزایش رنک سایت این باشد که هرگز هیچ مطلبی را از هیچ سایتی کپی برداری نکرده ام
و کپی برداری فقط در این حد بوده که یک مطلب خارجی را ترجمه کرده باشم و همیشه هم لینک سایت مبدا را قید کرده ام.
برای خودم آرزوی موفقیت می کنم!
برای شما هم همینطور!
 

دسته بندی‌ها: