می 2014

به روز رسانی یا ایجاد دیتابیس locate در FreeBSD برای جستجوی سریع فایل ها

در لینوکس، دستور locate برای جستحوی سریع فایل ها به کار می رود. و همچنین برای به روز رسانی دیتابیس locate در لینوکس، از دستور updatedb استفاده می کنیم.

اما در freebsd دستور updatedb به صورت زیر می باشد:

/usr/libexec/locate.updatedb

این را که بلد باشید، کار با freebsd برایتان خیلی قابل تحمل تر و جالب تر می شود!

پیکربندی شبکه در FreeBSD

پیکربندی شبکه در FreeBSD تفاوت قابل توجهی با لینوکس دارد.

فایل ‎/etc/rc.conf فایلی است که در freebsd کارهای زیادی می کند. از جمله تنظیمات شبکه در این فایل موجود می باشد. در ابتدای فایل، خطوط زیر را می توانید پیدا کنید و آن ها را بسته به نیازتان تنظیم کنید:

hostname="freebsd.vmware.lo"
ifconfig_em0="inet 192.168.10.177 netmask 255.255.255.0"
defaultrouter="192.168.10.1"

برای کنترل کردن سرویس شبکه:

به روز رسانی انباره ی نرم افزار ها (ports) در FreeBSD

سیستم ports در FreeBSD یک قابلیت جالب است که اجازه میده تقریبا هر نرم افزاری که برای لینوکس موجود هست رو برای FreeBSD هم کامپایل کنیم. در درخت ports tree یک ساختار سلسله مراتبی و دسته بندی شده از نرم افزار ها موجود است. و فایل های Make مرتبط با هر یک از آن ها وجود دارد.

مثلا می خواهیم MySQL 5.5 رو نصب کنیم.

cd /usr/ports/databases/mysql55-server
make install

دستور فوق فایل های سورس MYSQL رو دانلود میکند، آن ها را Patch می کند (تا سازگار با FreeBSD باشد) و سپس کامپایل و نصب می کند.

یادداشت های FreeBSD

FreeBSD خیلی سیستم جالبی است. از وقتی که کار با freebsd رو شروع کردم، یک نوع chalenge ذهنی برای خودم درست کردم و کار باهاش رو دوست دارم.

دلیل اصلی من برای این کار، ویژگی های جالب هسته ی freebsd بود و به همین خاطر سعی کردم با آن از نزدیک بیشتر آشنا شوم.

در اولین گام، از زاویه دید کاربر، تفاوت های بسیاری نسبت به لینوکس داره. قبل از هرچیز باید با این سیستم عامل راحت باشیم و توانایی کار کردن با آن را به عنوان یک کاربر یا مدیر سیستم، داشته باشیم (سپس به جزییات سیستم عامل بپردازیم)

نصب Drush به شیوه ی جدید

مدتی است که نصب دراش از طریق کانال های PEAR منسوخ شده است و روش نصب دراش به صورت مدرن، با استفاده از نرم افزار composer می باشد.

اگر سعی کرده باشید Drush را در سرور با composer نصب کنید، احتمالا متوجه شده اید که اگر طبق روشی که در سایت رسمی آن شرح داده شده پیش بروید، دراش برای همه ی کاربران نصب نمی شود.

برای حل این مشکل، راه حلی وجود دارد. که در زیر شرح می دهم.

مرحله ی اول این است که composer رو به طور global نصب کنید: