مبانی وب: فایل hosts و نکاتی راجع به DNS و Virtual hosting در apache2

مطلب خیلی ساده ای است، ولی خیلی ها از آن بی خبرند!

مقدمات

هر وب سایتی، بر روی یک سرور قرار گرفته است. (سرور یک کامپیوتر است که دسترسی به اینترنت دارد و IP ی معتبر دارد و خدمات اینترنتی ارائه می دهد.)
در ضمن، ممکن است بر روی یک سرور، چند تا وبسایت وجود داشته باشد.
همچنین ممکن است یک سرور، چند تا آدرس IP داشته باشد. اصطلاحا می گوییم چند تا Network interface دارد.
هر وب سایتی، معمولا داری یک نام دامنه است (مثلا www.example.com)

هنگامی که شما آدرس یک سایت را در مرورگر تایپ می کنید و وارد سایت می شوید، اتفاقات زیر می افتد:

1 - ابتدا باید آدرس سایت به آدرس IP تبدیل شود. زیرا بدون داشتن IP ، هرگز نمی توان به کامپیوتری در شبکه دسترسی داشت. قبل از هر چیز باید مشخص شود که آدرس IP ی کامپیوتر مورد نظر شما چیست.
برای این منظور، از DNS Server استفاده می شود. کامپیوتر شما به DNS Server متصل می شود و آدرس سایت را (مثلا www.example.com را) به آن ارسال می کند. DNS Server هم موظف است که آدرس IP ی آن را برگرداند.
به این ترتیب، آدرس IP ی سایت مورد نظر شما به دست می آید.
اما، قبل از این که کامپیوتر شما به DNS Server متصل شود، ابتدا بررسی می کند که آیا آدرس مورد نظر و IP ی معادل آن، قبلا Cache شده است یا خیر.
در صورتی که پیش از این ، یک بار آدرس IP ی آن سایت مشخص شده باشد و در سیستم شما Cache شده باشد، دیگر مزاحم DNS Server نمی شود. بلکه مستقیما از درون Cache آن را بازیابی می کند.
در ویندوز، برای این که Cache مربوط به DNS را پاک کنید و سیستم را مجبور کنید مجددا به DNS Server متصل شود، کافی است در خط فرمان CMD دستور زیر را وارد کنید:
ipconfig /flushdns
------
کامپیوتر شما همچنین، قبل از این که به DNS Server متصل شود، فایلی به نام فایل hosts را بررسی می کند. در فایل hosts نام دامنه ی سایت ها و IP ی معادل آن ها نوشته شده است. در صورتی که Ip ی سایت مورد نظر در آن موجود بود، دیگر به DNS متصل نمی شود و آدرس IP را مستقیما از درون فایل hosts استفاده می کند.

فایل hosts

در ویندوز 7 آدرس فایل hosts این است:

C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

در لینوکس هم آدرس آن به این صورت است:

/etc/hosts

برای ویرایش فایل hosts در ویندوز 7 کافی است در منوی Start برنامه ی Notepad را پیدا کنید. روی آن راست کلیک کنید و Run as administrator را انتخاب کنید. سپس در پنجره ی Notepad کلید Ctrl + O را بزنید و در پنجره ی Browse که باز می شود، فایل hosts را با توجه به مسیر فوق الذکر انتخاب کنید.

در لینوکس هم کافی است از دستور زیر استفاده کنید:

sudo vim /etc/hosts

در درون فایل hosts می توانید خیلی کار ها انجام دهید که بعضا می تواند جذاب باشد!

فرمت فایل hosts به این صورت است که خطوطی که با # شروع می شوند، Comment محصوب می شوند و اثری ندارند.
سایر خطوط از دو قسمت تشکیل شده اند که با یک فضای خالی مثل space یا tab از هم جدا شده اند: آدرس IP و نام دامنه. مثلا:

192.168.10.10 www.test.com

خط فوق به این معنی است که سایت www.test.com دارای آدرس Ip ی 192.168.10.10 می باشد.

به این ترتیب، هرگاه شما آدرس www.test.com را باز کنید، سیستم کاری به DNS نخواهد داشت و مستقیما آدرس IP ی 192.168.10.10 را باز خواهد کرد.

برخی از فوایدی که این کار دارد عبارتند از:

 1. ممکن است شما دوست نداشته باشید یا نخواهید پول بدهید تا یک Domain را ثبت کنید. (زیرا ثبت دامنه های .com چیزی حدود 18 هزار تومان و دامنه های IR حدود 6 هزار تومان است)
  در این صورت، خیلی راحت، دامنه ی دلخواهتان را در فایل hosts تنظیم می کنید و درست مانند این است که آن را ثبت کرده اید! (فقط با این تفاوت که فقط بر روی سیستم شما قابل استفاده است)
 2. ممکن است بخواهید IP ی سایتی را عوض کنید. مثلا از سایت پیوند ها متنفرید (مثل من) و می خواهید که این سایت را نبینید (زیرا برای اعصاب انسان مضر است!)
  کافی است که آدرس آن را با یک IP ی دلخواه که وجود ندارد و یا هر IP ی دیگری مثل 127.0.0.1 در درون فایل hosts ذخیره کنید. [البته برای این که کاملا از شر پیوندها خلاص شوید، بهتر است از درون فایروال سیستم تان Ip ی آن را بن کنید. مثل من!]
 3. برای کرک کردن نرم افزار ها مفید است. برخی نرم افزار ها، به صورت دوره ای به سایت شرکت سازنده شان متصل می شوند و آخرین Update ها را دریافت می کنند و به این ترتیب کرک نرم افزار خراب می شود و Expire می شود و نرم افزار قابل استفاده نخواهد بود.
  Cracker هم معمولا، آدرس سایت سازنده و آدرسی که نرم افزار برای Update به آن مراجعه می کند را به درون فایل hosts اضافه می کنند و IP  ی 127.0.0.1 را به آن اختصاص می دهند. به این ترتیب دسترسی نرم افزار به آن سایت مسدود می شود و نمی تواند خودش را Update کند و لذا کرک آن خراب نمی شود.
 4. برای مدیران سرور، ممکن است که سایتی داشته باشید که بر روی یک سرور موجود باشد. سپس آن را به یک سرور جدید منتقل می کنید یا به هر دلیل آدرس IP ی سایت تغییر می کند.
  مدیران سرور اطلاع دارند که در حالت، باید تنظیمات DNS را تغییر دهند و آدرس IP ی جدید را به دامنه ی مورد نظر انتساب دهند. اما وقتی این کار را می کنید، گاهی تا 72 ساعت طول می کشد تا تغییرات اعمال شود.
  این یک مدت طولانی است که ممکن است خیلی طاقت فرسا باشد. خصوصا که عجله داشته باشید!
  در این شرایط خیلی ساده می توانید از درون فایل hosts تنظیم کنیدتا فورا به سایت جدیدتان دسترسی پیدا کنید و بتوانید ادامه ی کار را پیگیری کنید.
 5. هکر ها گاهی از این روش برای ایجاد fake page استفاده می کنند. یک ویروس می تواند فایل hosts را بر روی سیستم شما تغییر دهد طوری که مثلا وقتی شما صفحه ی لاگین gmail را باز می کنید، به جای این که به IP ی gmail متصل شوید، به آدرس یک سرور دیگر که متعلق به hacker است متصل می شوید و اطلاعات لاگین مانند نام کاربری و پسورد را خیلی راحت در اختیار هکر قرار می دهید. این خیلی خطرناک است. هوشیار باشید.
 6. و ... .

در صورتی که آدرس مورد نظر در فایل  hosts موجود نبود، آن گاه از DNS Server استفاده می شود.

2 - هنگامی که آدرس IP ی سایت مورد نظر شما (که در مرورگر وارد کرده اید) مشخص شد، مرورگر می تواند به سایت متصل شود و محتویات آن را دریافت کند.

اما، نکته این جاست که ممکن است یک سرور، با یک آدرس IP چند تا سایت را میزبانی کند. به این معنی که چند تا سایت بر روی همان سرور و با همان IP وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، ممکن است که آدرس Ip ی چندین سایت یکسان باشد.
به این ویژگی، Shared hosting می گویند. هاستینگ اشتراکی و یا Virtual hosting میزبانی مجازی

هنگامی که مرورگر آدرس Ip ی سایت را به دست می آورد و به سرور متصل می شود، باید به طریقی به سرور اطلاع دهد که کدام سایت را می خواهد.
برای این منظور، مرورگر شما، یک هدر HTTP به نام host را به سرور ارسال می کند.
آن چه که مرورگر به وب سرور ارسال می کند، چیزی شبیه زیر است:

GET /index.html HTTP/1.1
Host: www.example.com
User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:12.0) Gecko/20100101 Firefox/12.0 AlexaToolbar/alxf-2.15
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
Accept-Language: en-us,en;q=0.5
Accept-Encoding: gzip, deflate
Connection: keep-alive
Cookie: SESS0477099b084e7aee1ecf43e5dd4d9512=l0-O-lzs4ltRf3B6hJVVTh1DoyCFj1Qo3Cjs65L8Np0; SESSaee8cf9fa83d1d0bab0fa3a76622e624=sv0a23jp0moq5bmfjarbl6n127; doxygen_width=300; SESSf0c35bf116e5bf061605c1b3d4d5b6c3=zxtt9_ztYWRbKfH8TmznFtKiajQEDDTq2keYmXbFkX4; SESSf0eb9d8e4a8f983887cb2e810d8a056b=emml29jdirmu79qc3q0q9fipv6; DrupalAdminToolbar=expanded%3D1%26activeTab%3Dadmin-menu

خط اول عنوان تقاضا است که شامل 3 بخش می شود:

 1. متد تقاضا که در این جا GET است. می تواند POST و یا HEAD (و یا چند تا مورد دیگر) هم باشد. (قابل مقایسه است به خاصیت action در تگ form در HTML که مثلا action="get" یا action="post"
 2. آدرس فایل مورد تقاضا
 3. پروتکل و نسخه ی آن که در این جا HTTP نسخه ی 1.1 است.

خطوط بعدی Header ها هستند. به آن ها هدر های HTTP گفته می شود. هر هدر در یک سطر قرار می گیرد. هر هدر از یک نام و یک مقدار تشکیل شده است که با : از هم جدا شده اند.
من نام هدر ها را پررنگ کرده ام.

برخی از پرکاربرد ترین هدر های HTTP عبارتند از:

 1. Host هدر هاست در واقع همان هدری است که مورد بحث ما است. مرورگر، نام دامنه ی سایت مورد نظر را توسط این هدر به سرور ارسال می کند. در صورتی که بر روی وب سرور، چند تا سایت وجود داشته باشد، سرور از طریق این هدر، متوجه می شود که محتوای کدام سایت را باید به مرورگر ارسال کند.
 2. User-Agent : مرورگر، اطلاعاتی راجع به خود مرورگر و سیستم عامل کاربر را از طریق این هدر به سرور ارسال می کند. به این ترتیب سرئر می تواند که نوع مرورگر و سیستم عامل بازدید کنندگان را کشف کند. و صفحه را به صورت سفارشی برای وی ارسال کند. مثلا وقتی شما سایت Google را با موبایلتان بازدید می کنید، گوگل از روی هدر User-Agent متوجه می شود که شما دارید از موبایل استفاده می کنید و در نتیجه صفحه ی مخصوص موبایل را برای شما نمایش می دهد و ....
 3. و ....

این اتفاقاتی بود که بر روی Client یعنی کامپیوتر شما و مرورگرتان اتفاق می افتند.

 


اتفاقات سمت سرور

اما در مورد آن چه که بر روی سرور اتفاق می افتد. فرض من بر این است که سرور با سیستم عامل لینوکس Ubuntu و یا ویندوز کار می کند. گرچه سیستم عامل های دیگر هم مشابه هستند.
هم چنین فرض بر این است که وب سرور مورد استفاده، Apache است (در ویندوز، از XAMPP استفاده می کنم.)

در صورتی که از فایل hosts استفاده می کنید که هیچ، به قسمت بعد از "تنظیمات مربوط به DNS" بروید.
اما اگر قرار است که واقعا یک دامنه را ثبت کنید، باید DNS Server هم تنظیم باشد.

تنظیمات مربوط به DNS:

قبل ار هر چیز باید یک دامنه را ثبت کنید برای این منظور، باید به یکی از شرکت های ثبت دامنه پول پرداخت کنید تا فورا دامنه فعال شود. (البته به جز دامنه های IR که به خاطر پیشرفتگی بیش از حد !!! باید یک شبانه روز صبر کنید تا به صورت دستی توسط مامور مربوطه بررسی و ثبت شود)

سپس به شما یک کنترل پنل دامنه (Domain Control Panel) داده می شود. اگر داده نشد، بدانید که سر شما کلاه گذاشته شده و هر طور شده کنترل پنل دامنه را بگیرید. (برخی شرکت ها نمی دهند!)

در کنترل پنل دامنه، یک جا دارد که آدرس DNS Server های دامنه را وارد کنید. (وقتی مرورگر می خواهد آن سایت را باز کند، به این DNS Server های متعلق به این دامنه، متصل می شود)

در این قسمت، باید آدرس DNS Server تان را بدهید. باید این آدرس از قبل قابل resolve باشد. یعنی بدون نیاز به این که DNS Server شما روشن باشد، باید آدرس آن قابل تبدیل به IP باشد! اگر چنین نیست، می توانید از Child DNS Server استفاده کنید. به این ترتیب که دو تا Child dns server به نام ns1 و ns2 درست می کنید و آدرس Ip ی سرورتان را به آن ها اختصاص می دهید. سپس در تنظیمات DNS در کنترل پنل دامنه، آدرس Child DNS Server های خودتان را وارد می کنید. (مثلا من برای سایت خودم به آدرس www.hejazee.com از DNS های ns1.hejazee.com و  ns2.hejazee.com استفاده کنم.) برخی از مردم، به این کار، استفاده از DNS اختصاصی هم می گویند. ولی من این اصطلاح را صحیح نمی دانم

قابل توجه است که برخی شرکت های کلاه بردار، کنترل پنل دامنه را به شما نمی دهند، و در عوض از شما پول می گیرند تا برایتان به قول خودشان DNS Server اختصاصی تنظیم کنند!! مواظب باشید گول نخورید! این کار اصلا ربطی به آن شرکت ندارد و نباید هم پولی برای آن به شرکت بدهید. خودتان باید بتوانید از کنترل پنل دامنه این کار را انجام دهید.

-----------------

پس از این که در کنترل پنل دامنه، DNS ها را تنظیم کردید (معمولا حداقل 2 تا DNS باید تنظیم کنید. اجباری نیست IP ی آن ها متفاوت باشد. گرچه در اصل باید IP ها متفاوت باشد. ولی اجباری نیست)

اکنون باید بر روی سرورتان DNS Server را نصب کنید. برای این منظور، پکیج bind9 را در Ubuntu نصب کنید. (جزییات کار و تنظیم DNS را در این جا نمی توانم بگویم. فقط مروری عرض می کنم زیرا می تواند خیلی بحث پیچیده و خیلی طولانی باشد)

سپس باید برای هر یک از دامنه هایی که میزبانی می کنید، یک Master zone ایجاد کنید و در درون آن، به ازای هر یک از Sub domain ها و خود دامنه، یک A Record ایجاد کنید. رکورد های مختلفی وجود دارد که اینجا جای بحث راجع به آن ها نیست.

خلاصه باید برای هر دامنه، یک Master zone داشته باشید.

پس از این که DNS هم پیکر بندی شد، اکنون اگر دامنه ی مورد نظر را در مرورگر باز کنید، آدرس IP ی سرور شما باز می شود و هدر Host هم توسط مرورگر به سرور ارسال می شود.

اکنون باید Apache را نصب و پیکربندی کنید.

تنظیمات مربوط به Apache

اگر سرور شما مبتنی بر Ubuntu است، نام پکیج آپاچی عبارت است از apache2
باید آن را نصب کنید:

 

sudo apt-get install apache2

پیکربندی Apache کار سختی نیست (گرچه می تواند سخت هم باشد!)
برای استارت و استپ کردن Apache هم دستورات زیر استفاده می شوند:

sudo service apache2 start
sudo service apache2 stop
sudo service apache2 restart
sudo service apache2 reload

اگر هم سرور شما ویندوزی است، می توانید XAMPP را نصب کنید. اگر XAMPP را بر روی ویندوز نصب کنید، مزیتی که برای شما دارد، این است که خیلی ساده و آسان است و همه موارد مورد نیازتان به یکباره نصب می شوند:

Apache, PHP, Mysql, perl, gd, ..., ...., All needed apache modules, All needed php modules, etc..., phpmyadmin, ...

آن چه در این جا برای ما مهم است و در همه ی سیستم عمال ها هم مشترک است، فایل پیکربندی Apache است.

در سیستم عامل Redhat و زیر مجموعه های آن، نام فایل httpd.conf است
در Debian و Ubuntu نام فایل apache2.conf است و آدرس آن هم /etc/apache2/apache2.conf می باشد.

در XAMPP بر روی ویندوز هم، فایل پیکربندی Apache در آدرس زیر واقع است:

C:\xampp\apache\conf\httpd.conf

نکته ای که حائز اهمیت است، این است که فایل پیکربندی Apache می تواند فایل های دیگری را هم Include کند. به این معنی که فایل پیکربندی Apache ممکن است بیش از یک فایل باشد و از چند قسمت تشکیل شده باشد. معمولا این کار را می کنند تا تنظیمات Apache تقسیم بندی و مرتب شود.

از آن جایی که به احتمال زیاد، مخاطبین این مطلب، اکثرا با ویندوز راحت تر هستند، پیکربندی Apache را در ویندوز و به کمک XAMPP توضیح می دهم. ولی در لینوکس هم مشابه همین است.

در فایل پیکربندی Apache خطوطی که به # شروع می شوند، Comment می باشند و اهمیتی ندارد (فقط راهنما هستند)

دستور Listen

 دستور Listen در فایل پیکربندی Apache مشخص می کند که آپاچی باید بر روی کدام IP (ها) و بر روی کدام پورت (ها) گوش دهد. ممکن است این دستور چند بار استفاده شود. مثال:

Listen 80

بر روی تمام IP ها (Network Interfaces) گوش می دهد و روی پورت 80 کار می کند.

Listen 127.0.0.1:80
Listen 127.0.0.1:443

فقط بر روی Loopback interface گوش می دهد (یعنی فقط بر وی localhost قابل دسترسی است و از بیرون قابل دسترسی نیست) و روی پورت 80 (http) و 443 (https) کار می کند.
(آدرس IP بیشتر هنگامی به کار می آید که سرور شما، چند تا IP داشته باشد)

دستور ServerName

نام سرور و آدرس IP را مشخص می کند. مثلا:

ServerName localhost:80

و یا

ServerName hejazee.com

در صورتی که سرور شما، فقط یک سایت را میزبانی کند، تنظیم این مقدار زیاد مهم نیست زیرا Apache به صورت خودکار آن را حدس می زند. اما اگر چند تا سایت را بر روی سرور میزبانی کنید، اهمیت این دستور مشخص می شود.

دستور DocumentRoot

مشخص می کند که هنگامی که شما نام دامنه را در مرورگر وارد می کنید، چه فایلی یا چه پوشه ای در سرور باید باز شود. معولا در لینوکس آدرس آن /var/www است:

DocumentRoot /var/www

در XAMPP ویندوز هم:

DocumentRoot "E:/xampp/htdocs"

(به جای \ از / استفاده کنید.)

Virtual hosting

در صورتی که می خواهید چند تا سایت را بر روی یک سرور میزبانی کنید، باید از Virtual host ها استفاده کنید.

در Ubuntu معمولا Virtual host ها را در پوشه ی /etc/apache2/sites-enabled/ تعریف می کنند.

در XAMPP ویندوز هم، Virtual host ها را باید در فایل زیر تعریف کنید:

E:\xampp\apache\conf\extra\httpd-vhosts.conf

فایل فوق را با Notepad باز کنید و آن را ویرایش کنید.

ساختار یک Virtual Host:

<VirtualHost *:80>
 DocumentRoot "E:/xampp/htdocs/www.test.com"
 ServerName test.com
 ServerAlias www.test.com
</VirtualHost>

*:80 آدرس IP و شماره پورتی است این VirtualHost بر روی آن کار می کند. * به این معنی است که بر روی تمام IP ها کار می کند.

ServerName مشخص می کند این VirtualHost برای سایت test.com است. یعنی اگر مرورگر هدر Host را با مقدار test.com ارسال کرد، این VirtualHost باید مورد استفاده قرار بگیرد.

ServerAlias مشخص می کند که به جز ServerName ، چه Host های دیگری هم به این VirtualHost تعلق دارند.

DocumentRoot هم مسیر ریشه ی سایت test.com را مشخص می کند.

در انتها فراموش نکنید که پس از ویرایش پیکربندی Apache باید Apache را restart و یا reload کنید تا تنظیمات اعمال شود.

به این ترتیب شما توانستید که یک سرور درست کنید که چندین سایت را میزبانی می کند. تشخیص سایت هم بر اساس هدر host می باشد و با VirtualHost ها Match می شود.

موفق باشید.

لطفا نظرات و سوالات و انتقادات و پیشنهادات خود را در همین صفحه به صورت دیدگاه برای من ارسال کنید.

متشکرم

دیدگاه‌ها

خیلی خوب بود ولی کاش آپاچی نسخه ویندوز رو هم توضیح میدادی رو سرور من xampp و wamp اجرا نمیشه و الان مدتیه میخوام برای خودم dns تنظیم کنم استفاده کنم اما به مشکل خوردم

اولا که تنظیم Apache بر روی ویندوز هم شبیه لینوکس است و تفاوت زیادی ندارد

در ضمن، نتظیم کردن DNS کاملا مستقل از Apache است و ربطی به هم ندارند. اگر از ویندوز سرور 2003 استفاده می کنید، فکر می کنم که می توانید در پنجره ی Manage your server یک Role جدید به عنوان DNS Server را به سرور خود اضافه کنید.

پیکربندی DNS در ویندوز سرور 2003 به مراتب راحت تر از لینوکس است. در مورد 2008 بررسی نکردم

میدونم ریطی ندارن کلا گفتم آخه من فقط نصبش کردم که بتونم سرور رو از طریق مرورگر باز کنم واسه دانلود

این روشم تست کردم اما موفق نشدم به انجامش و 2003 هم هست

خوب اگه فقط هدف اینه که می خواهید سایت باز بشه، سه تا راه حل دارید:

1 - به جای آدرس دامنه، آدرس IP رو استفاده کنید.

2 - از درون فایل hosts کامپیوتر خود تنظیم کنید

3 - اکثر کنترل پنل های دامنه (به خصوص دامنه های .com و .net و .org ) معمولا یک DNS Server مجانی هم دارند. کافی است در کنترل پنل دامنه، رکورد های A را اضافه کنید.

آخه سرور خصوصی هست ولی چون روش س*ا*ک*س نصب کردم به بعضیا میدم واسه استفاده واسه همین میخواستم لینک سرور نباشه پس روش 1و2 به دردم نمیخوره و روش سوم هم چون دامنه .tk هست به کار نمیاد

همون روش dns خود ویندوز خوب اما من از سورس خارجی واسه انجام استفاده کردم و کمی قدیمی بودن به خاطر همین با بروز شدن نرم افزارها کمی به مشکل میخوره

کافی است برای هر Sub Domain یک رکورد A جدید اضافه کنید.

در ضمن می توانید از Wildcard dns هم استفاده کنید. به این معنی که یک رکورد A جدید ایجاد کنید و نام آن را * قرار دهید و Ip را هم Ip ی سرور را وارد کنید.

به این ترتیب، همه ی Subdomain ها به صورت خود کار به آدرس IP شما ترجمه می شوند. یعنی دامنه ی شما همه ی Subdomain ها ممکن را پشتیبانی می کند مثل blogfa.com که هر ساب دامینی بزنید باز می شود!

بعد کافی است برای هر ساب دامینی یک Virtual host ایجاد کنید.

همچنین می توانید یک Virtual host با استفاده از Wildcard ایجاد کنید. به این ترتیب که در VirtualHost دستور زیر را وارد کنید.

ServerName yourdomain.tk
ServerAlias *.yourdomain.tk

سلام دوست عزیز؛

 

من امروز از بس خسته بودم نمی دونستم چیکار کنم، داشتم گوگل رو سرچ می کردم که تصادفی به اینجا رسیدم؛ وب خوبی دارید و به خاطر مقالات مفیدتون هم بسیار ممنونم

 

دوست داشتید و اگه تمایل دارید به وب من هم یه سری بزنید، البته تازه راه اندازی شده و فقط 8 تا مطلب دارم

 

ارادتمند شما

موفق باشید

سلام من یک دامین از ایرنیک خریدم و یک سرور دارم که ip valid داره الان چطور باید این دامین رو به این ip لینک کنم ؟؟؟ ان اس که در پنل دامین میدم باید دقیقا چی باشه ؟

سلام دوست عزیز
اولا که باید صبر کنید تا دامنه ی Ir شما تایید بشه. اگر هم قبلا تایید شده که هیچ.
بعد در کنترل پنل ایرنیک وارد شوید و به آدرس زیر بروید
https://www.nic.ir/My_Domains
در سطری که نام دامنه ی شما قرار دارد، در انتهای سمت چپ، نوشته NS و کنار آن یک فلش آبی رنگ قرار دارد.
بر روی فلش کلیک کنید تا وارد صفحه ی مدیریت dns شوید. آدرس آن به صورت زیر خواهد بود:
https://www.nic.ir/DNS_Hosting?domain=example.ir
بعد در این صفحه، گزینه ی کارگزار دامنه (NS Record) را تیک بزنید و زیر آن یک جدول با چهار سطر وجود دارد
در سطر اول اطلاعات را به صورت زیر پر کنید:
نام کارگزار: مثلا ns1.yourdomain.ir
آی پی کارگزار: آدرس آی پی شما
در سطر دوم هم دقیقا مثل قبلی پر کنید ولی به جای ns1 از ns2 استفاده کنید.
در ضمن به جای yourdomain.ir هم باید نام دامنه ی خود را وارد کنید.

این تنظیمات باید در پنل ایرنیک انجام گیرد و ممکن است 72 ساعت هم طول بکشد تا اعمال شود (بستگی به شانس شما دارد!)
اما در سرور تان هم باید یک DNS Server راه اندازی کرده باشید
توصیه می شود که نرم افزار bind را نصب کنید. توضیح نرم افزار bind بسیار مفصل است و می توانید راجع به آن تحقیق کنید.
اگر اولین بارتان باشد، ممکن است که احساس کنید که تنظیم bind واقعا سخت و پیچیده است. ولی در حقیقت آن قدر ها هم که به نظر میرسد سخت نیست. فقط کمی syntax پیکربندی آن گنگ است.
به هر حال اگر لازم داشتید، ممکن است بتوانم برای شما bind را تنظیم کنم.

آقا دم شما گرم ... واقعا که استادی .... حالا یه سوال ... اگه من بخام مثلا به جای تایپ عبارت http://localhost که index رو باز می کنه یه ip مثل 192.168.42.236 بدم index رو باز کنه چه کار باید بکنم ؟؟؟؟ آیا میشه اصلا این کار رو کرد ؟؟؟؟ و اگر میشه ... دوباره میشه تغییرش داد ؟؟؟ ..... (تو نت خیلی گشتم جوابو پیدا نکردم)

هیچ تفاوتی نمی کند. اگر مطلب را با دقت مطالعه کرده باشید، شما نام Virtual host را هر چیزی می توانید قرار دهید.
مثلا می توانید یک VirtualHost به نام 192.168.42.236 درست کنید.
همچنین می توانید یک ویرچوال هاست عمومی یا Catch-All Virtual host ایجاد کنید که در زمانی که هیچ کدام از Virtual host های دیگر match نمی شوند، از Catch all استفاده می شود.
برای یادگیری طرز ایجاد Catch all virtual host به مستندات وب سرور مورد نظرتان مراجعه کنید (apache یا IIS یا nginx یا ...)

مطلب عالي بود با تشكر از نويسنده مطلب
يك مطلب براي سوال اين است كه در صورتي كه ما بخواهيم در لينوكس از يك DNs مايكروسافتي Query ارسال كنيم و DNS خودمان را DNS داخل شبكه قرار دهيم جوابي از netbios شبكه دريافت نمي كنيم اين درصورتي است كه با FQDNهمراه با Domain عمل Resolve انجام مي شود چگونه مي توان مشكل اينكه ما فقط با Netbios جواب بگيريم را حل كنيم با تشكر

از مطالب بسیر مفیدتون واقعا ممنونم.
روش راه اندازی ویرچوال هاست روی دبین را شرح بدین لطفا

از توجه شما متشکرم.
در ضمن عذر می خوام که فرصت کافی برای پاسخ دادن ندارم.
تنظیم ویرچوال هاست در Debian کار ساده ای هست و مثل سیستم عامل های دیگه هست. کلا این موضوع به سیستم عامل ربطی نداره.
در Debian به طور پیش فرض، فایل های Virtual host های apache در این مسیر ذخیره می شوند.
/etc/apache2/sites-available/

باید فایل ویرچوال هاست تان را ایجاد کنید. بعد با دستور
a2ensite
سایت مورد نظر را فعال کنید.
دستور a2ensite فقط یک symlink در پوشه ی زیر ایجاد می کنه.
/etc/apache2/sites-enabled

امیدوارم که توانسته باشم شما را راهنمایی کنم!

با سلام و خسته نباشید
ممنون میشم اگر مراحل ساختن mail server را در debian توضیح بدین

برای راه اندازی میل سرور به سادگی می توانید برنامه ی postfix رو نصب کنید.

apt-get install postfix

اما در صورتی که توضیحات جامع و کامل می خواهید، طبق این راهنما، قدم به قدم پیش بروید.
https://library.linode.com/email/postfix/dovecot-mysql-debian-6-squeeze
راهنمای فوق بسیار عالی و کامل می باشد.
موفق باشید.

واقعا حیفم اومد تشکر نکنم

اولش انقدر ساده شروع کردی که من گول خوردم تا آخرشو خوندم ! و البته کلی چیز یاد گرفتم
تولید محتواتون عالی بود مرسی

با سلام و تشکر فراوان از مطالب سایت

راستش من قبلا کل مراحلی که فرمودید انجام داده بودم، حال روی سرورم wamp نصب شده و می خواهم بیش از چند سرور را راه اندازی کنم، در حال حاضر 2 سایت را در ان راه اندازی کردم یکی در www و دیگری داخل پوشه ای در www، ارتباطی که بین ip valid &amp; Domain برقرار شده، منجر شده هر کاری می کنم همان سایت www باز بشه، در حالی که من می خواهم سایت داخل پوشه باز بشه،
لطفا راهنمایی فرمایید .

باتشکر

سلام
من که درست متوجه نشدم مشکل شما چی هست و چه تنظیماتی را در apache انجام داده اید.
البته من هم قبلا با wamp مشکل داشتم. به طور کلی توصیه نمیشه برای سرور تان از wamp استفاده کنید.
من قبلا سعی کرده بودم apache رو در ویندوز پیکربندی کنم و به نظر می رسید که پیکربندی آپاچی در ویندوز یه مقدار فرق می کنه و قدری عجیبه.
من هم همیشه apache رو در لینوکس کار میکنم.
به همین خاطر شما سعی کنید با مراجعه به مستندات apache ببینید تنظیمات virtualhost ها باید چطوری باشد.
مطالبی که نوشتم، بیشتر در لینوکس قابل استفاده است و روی ویندوز زیاد تست نشده است.

با سلام
راستش من می خوام دو تا وب سایت را روی یک سرور راه بندازم و هر کدام نیز از طریق domain خود قابل دست رس باشد. برای این کار موارد زیر را انجام داده ام و لی نمی توانم با تایپ domain ها در آدرس بار به سایت ها دست رسی داشته باشم، البته اگر محتویات سایت داخل خود www باشد با assign کردن domain به ip مشکلی نداریم و با تایپ Domain سایت لود میشه ولی من می خواهم هر سایت در فولدر خودش باشه و از انجا لود بشه.
1)Create Web Site
2)Create DNS and Zone,A, AA, AAAA,....
3)Bind Domain And IP valid, ns

به روشی که فرمودید ایجاد کردم البته ابتدا در vhost ولی جواب ندادبعد رفتم سراغ conf خود اپاچی، بعدش که تنظیمش کردم صفحه اول سایت می اومد بالا ولی بدون قالب و تصاویرريال و در واقع خود متن صفحه اول می امد بالا و اگر بر روی لینکی کلیک می کردی صفحه ها درست هدایت نمی شدند، در حالی که من با تایپ Ip/Folder در آدرس بار ، کلیه صفحات و لینک ها به درستی کار می کرد.

اگر ممکن است کل پوشه ی تنظیمات apache رو آرشیو کنید و یک جایی آپلود کنید تا بررسی کنم. و بگویید روی چه سیستم عاملی و/یا با چه نرم افزاری کار میکنید.

چند تا پیشنهاد دارم.
1 - ترجیحا از لینوکس استفاده کنید. یا می توانید با استفاده از hyperV و یا vmware یا virtualbox یک ماشین مجازی لینوکس نصب کنید و از آن استفاده کنید.
2 - اگر استفاده از ویندوز ضروری است، بهتر است از وب سرور IIS استفاده کنید. IIS امکانات و تجربه ی بهتری رو برای شما خواهد داشت.
3 - اگر IIS نمی خواهید استفاده کنید، winginx توصیه می شود. سرعت خیلی بیشتری نسبت به apache خواهد داشت. کاملا هم با php و mysql و سرعت عالی از پیش پیکربندی شده می باشد.

4 - اگر می خواهید Apache را روی ویندوز استفاده کنید، بهترین کار این است که مستقیما apache را از سایت اصلی اش دانلود و نصب کنید. البته پیکربندی آن کمی پیچیده تر خواهد بود.
5 - اگر حتما می خواهید از نرم افزار های آماده استفاده کنید، xampp خیلی بهتر از wamp می باشد.

ایمیل به شما ارسال کردم.

ممنون از راهنمایی های مفیدتان حتما انها را لحاظ خواهم کرد، یه سوال؟ آیا همزمان IIS و Apachi رو یک سیستم یا سرور می توانند خدمات اراده دهند بدونه هیچ Conflict?

اگر بخواهید چند تا وب سرور همزمان اجرا کنید، یا باید شماره پورت شان متفاوت باشد و یا باید روی آی پی های مختلف گوش کنند.
اگر بیشتر از یک آی پی دارید، می توانید همگی را روی پورت 80 تنظیم کنید (ولی با آی پی های مختلف).

من چند ipvalid دارم و اگر بخوام همزمام روی winServer2008 همزمان IIS,Apachi را داشته باشم باید همه ip ها روی شبکه set کنم بعدش IIs و Apachi را نصب کنم و ان وقت هیچ مشکلی پیش نمی آید. آیا مطالب گفته شده درست بود؟
در ضمن به نظرم میشه یه VirtualMachine را را اهندازی کرد با هریک از موارد گفته شده شماو بعدش به ان Vm یک IpValid بدیم و سایت دیگر را روی WWW ان یکی بریزیم. ولی به نظرم این هم یک سری ایرادات داره
1) مصرف ip های زیاد
2) داشتن سرور های قدرتمند جهت تقسیم منابع به vm ها

نظ شما چیه؟

بسیار ممنون

باید همه ی IP ها به ویندوز شما منتهی شود. یعنی باید ویندوز تان را طوری تنظیم کنید که همه ی IP ها را داشته باشد.
ویندوز رو مثل لینوکس مسلط نیستم. فکر کنم در تنظیمات کنترل پنل، قسمتی هست که اینترفیس های شبکه را تعریف میکنید، باید از آنجا یک اینترفیس شبکه ی جدید اضافه کنید.
هنگامی که همه ی آی پی ها، به سرور شما متصل شد، در تنظیمات Apache باید در تگ Listen آدرس آی پی را مشخص کنید. مثلا 1.2.3.4:80
و در IIS هم که خیلی راحت تر هست و میشه به سادگی آدرس IP را در هر virtualhost مشخص کرد.
--
اگر بخواهید vm درست کنید، فقط یک vm لازم دارید. و همه ی سایت هایتان را روی همان میزبانی خواهید کرد. و با یک آی پی واحد.
اصلا دلیل این که گفتم virtual machine نصب کنید، اینه که apache را داخل لینوکس کارکنید.
وگرنه هیچ دلیل دیگری نداره که ماشین مجازی نصب کنید.
سرور هم زیاد لازم نیست قدرتمند باشه. چون فقط یک virtual machine لازم دارید

مگه یه Vm با host چه فرقی داره؟ وقتی شما روی host مجبورید برای چند سایت از Virtualhost استفاده کنید در این صورت در vmی که می خواهد چند سایت را پشتیبانی کنه باز هم بایدVH را تعریف کنی. درسته؟

این که داخل virtual machine کار کنید یا داخل سرور اصلی، هیچ فرقی نمی کنه.
فقط مزیتش اینه که می توانید لینوکس کار کنید. باقی موارد کاملا مشابه است.

ممنون از راهنمایی های ارزنده و علمیتان
فکر کنم خودم هم یه مقدار باید مطالعه کنم و بیشتر از این وقت ارزشمند شما را نمی گیرم، 100% نکات گفته شده را رعایت و بکار می بندم، اگخ سوالی یا مورد دیگری داشتم مزاحم می شو، در ضمن آیا در مورد راه اندازی وب سرور های منابع یا ویدوئ های داری، در شهرستان ها اینترنت خیلی وضعش خرابه.

بسار بسیار سپاس گذارم

منبع خاصی مد نظرم نیست. خودم هم سوالی داشته باشم فقط در گوگل جستجو میکنم. معمولا هم مطالب مفیدی پیدا میشه.
به خصوص برای شما که سوالتان کلی و عمومی هست (روش ساخت virtualhost در apache)، حتما جوابش رو پیدا میکنید.
اگر سوالات مشکل و حالت خاص باشه، معمولا جواب سخت تر پیدا میشه و باید با متخصص مشورت کرد.

سلام.توضیحاتتون واقعا عالی بود.در ضمن چند سوال هم داشتم ممنون میشم جواب بدید.
وقتی ما سرور اختصاصی یا مجازی داریم باید حتما child dns server یا به اصطلاح همون در ان اس اختصاصی درست کنیم(از قسمت هایی که ip می خواد استفاده کنیم) و وقتی از هاست اشتراکی استفاده می کنیم دی ان اس اون میزبان بدیم؟(یعنی اون هم باسه دامنش child درست کرده؟).تمام دامنه های پولی این امکانات رو تو پنلشون میدن؟
و وقتی ما ویرچوال هاست تو اپاچی درست میکنیم بازم باید تنظیمات dns رو تو سرور انجام بدیم،مگه نام هاست رو به ای پی ارسال نمیکنه و اپاچ هم تشخیص نمیده؟
در مورد این zone ها هم میشه توضیح بدین،چیه؟مثل این که هم تو پنل دامنه هم تو خود سرور قابل تنظیمه
ظاهرا همین چیزایی رو میگه که تو virtial host تنظیم میکنیم؟شرمنده زیاد شده یه خورده در این مورد گیج شدم و تازه دارم کار با سرور مجازی و اختصاصی رو یاد میگیرم.

درود بر شما.
فرقی نداره که VPS یا هاست باشه، شما در هر صورت می توانید برای دامنه تان child nameserver تعریف کنید. برای این که از DNS های هاست تان استفاده کنید، بستگی داره که هاست شما DNS به شما داده باشد یا خیر.
بسیاری از شرکت هایی که دامنه می فروشند (به جز ایران) یک سرویس DNS مجانی هم دارند. به همین خاطر شما لازم نخواهید داشت که حتما DNS را روی سرور تان نصب کنید.

DNS کاملا مستقل از apache است. و هیچ گونه دخالتی در کار هم نمی کنند. اگر DNS تنظیم نباشد، هم باز شما می توانید در apache هر کاری بکنید.

Zone ها در DNS هستند و ربطی به Virtualhost نداره (از نظر عملکرد نرم افزاری ش)
به زبان خیلی ساده که عرض کنم، Zone همان دامنه ی شما هست. (البته این تعریف از نظر فنی ایراد داره ولی برای کار شما، همین تعریف کفایت میکنه و صحیح است)
یعنی شما در سرور DNS تان، برای هر دامین که دارید، باید یک Zone تعریف کرده باشید. ساب دامین ها دیگر نیاز به zone ندارند.
مثلا من در سرور DNS ام یک zone به اسم hejazee.ir دارم. بعد برای هر ساب دامین مانند www.hejazee.ir یک رکورد A دارم. مثلا یک رکورد A دارم به اسم www

موفق باشید.

ممنون از پاسختون
و می خواستم بدونم وقتی ما سرور لینوکس با کنترل پنل می خریم یعنی apach php mysql و خوذ کنترل پنل روش نصب و پیکربندی شده و اماده استفاده هست؟
یک چند جا هم دیدم با یک دو خط کد ساده هر سه رو سریع روی لینوکس نصب می کنند.یعنی مثل ویندوز دنگ و فنگ پیکربندی و اتصال به همدیگرو نداره؟(البته در نصب جدا،جدا)
zone رو هم تقریبا متوجه شدم که یک سری رکورد تو dns.
اما نفهمیدم وقتی ما روی سرورمون dns تعریف می کنیم مگه از طریق dns
ip سرور ما رو پیدا نمیکن.یعنی dns ما در سرور خودمون اطلاع دامنه و ای پی رو در کل اینرنت پخش میکنه؟

سلام
چرا سایت گوگل و ایرانسل رو در فایل هاست وارد میکنم بازم باز میشن؟
بقیه سایت هایی که امتحان کردم باز نشد فقط این دوتا اینطور بود

سلام. نمی دونم چرا برای شما اینطوری میشه ! :)
اگر حوصله شو دارید، ممکنه بخواهید با یک ابزار آنالیز شبکه، موضوع رو تست کنید. یا برنامه رو دیباگ کنید.
یا مثلا با دستور dig در لینوکس و ...

سلام و ممنون به خاطر پست مفیدتون،
ما میخواستیم یه virtual host از سرورمون بگیریم ولی متاسفانه پشتیبانی سرور چیزی دراینباره نمیدونست..!
حالا بعد از دیدن مطالب سایت تصمیم گرفتیم ازشون درخواست کنیم تا با استفاده از اون تگی که شما گذاشتید برامون یه virtual host درست کنند. فقط میخواستم بدونم اون آی پی که ما باید توی تگ بذاریم باید رنج خاصی داشته باشه..؟

سلام استاد ما گفته از فایل مربوط به DNS پرینت بگیرید.من نمیتونم پیداش کنم.میشه کمکم کنین؟؟؟؟؟ لطفا برام ایمیل کنین

سلام. متشکرم
IP باید همان آی پی سرور باشه. رنج به خصوصی نداره.
در ضمن اگر مدیر سرور اطلاعات کافی نداره، پس چطوری سرور رو مدیریت میکنه؟
ممکنه اشتباه کنه و سرور رو خراب کنه.

با سلام
من ركورد ns1.mydomain.com رو به اي پي استاتيك وب سرور پوينت كردم حالا تو تنظيمات دي ان اس سرور a record رو ساختم فقط نميدونم اي پي اين ركورد رو بايد اي پي وليد استاتيك قرار بدم يا اي پي كامپيوتري كه وب سرور نصبه مثل ١٩٢٠١٦٨٠١٠١

با سلام اینجانب برنامه ای را نصب کرده ام وقتی آن را اجرا میکنم پیغام خطای زیر را میدهد
Your connection attempt has timed out please verify host name " eebulk.cr.usgs.gov" on port 4448 is open on any personal or commpany firewalls and try again
چگونه میتوانم این مشکل را حل کنم لازم به توضیح است که کامپیوتر من یکی از کامپیوترهای شبکه است

سلام
لابد مشکل شما مربوط به تنظیمات شبکه می باشد. بهتره با مدیر شبکه تون تماس بگیرید.

رکورد A باید به آی پی متصل شود که وب سرور از طریق اون در دسترس هست.
وب سرور روی هر آی پی که گوش می دهد، رکورد A را هم با همان آی پی تنظیم کنید.
بدیهی است که اگر می خواهید سایت تون از اینترنت قابل دسترسی باشه، نباید از آی پی های شبکه محلی 192.168.x.x استفاده کنید.

ممنون از توضیحات شما - خیلی عالی بود.
وب سایت شرکت ما توسط یک برنامه نویس asp.net تهیه شده که ما به ایشان دسترسی نداریم.
می خواستم بدونم سایت ما که بالا می اید، اولین فایلی که از فولدرهای ftp ما اجرا می شود را چطور می توان پیدا کنم تا بتوانم ان را بررسی نمایم
باتشکر

فولدر ftp رو نمی دونم. مگه سایت شما ftp هست؟
در ASP.NET معمولا اولین فایل default.aspx است. در غیر این صورت باید در تنظیمات IIS مشاهده کنید.

سلام از زحمت سما برای این مقاله تخصصی متشکرم.
1-من چطور میتونم revers ip رو تنظیم کنم.باتوجه به اینکه-provider IP من مخابراته با ip dns من متفاوته؟
2-ایجاد ptr record چگونه است؟
با تشکر

salam va khaste nabashid khedmateshoma azizan man 1 moshkeli ke daram mikham Messenger raidcall vaz konam vali be dalile filter shodan vaz nmishe va erorr 3 mide bad to nestam ba hosts okey konam va varede Messenger raidcall besham khastam win cheng konam badaz nasbe win har kari kardam dige hosts raidcall vasam ok nakard win be sorate kamel nasb shode lotfan komakam konin ba tasjhakoR.

بسیار آموزنده و عالی بود
یک لوکال نتورک راه اندازی کردم که تووش 3 تا سیستم دارم و برنامه ومپ رو روی سیستم سرور روی حالت آنلاین گذاشتم .
سوال اینکه چطور میتونم دسترسی تمام سایت ها رو برای دوتا سیستمه دیگه بلاک کنم و ریدایرکت کنم به سرور ومپ ( مثلا وقتی توی بروزر هر سایتی مثل گوگل رو خواست باز کنه پس از تایپ www.google.com به آدرس ومپ من ارجاع داده بشه ) من این کار رو میتونم برای سایت های مشخص انجام بدم ولی این راه درست نیست چون حتما باید در فایل hosts اسم سایت خاص تعریف بشه ولی من همه سایت هارو می خوام بلاک و ریدارکت کنم به ومپ . ممنون میشم راهنمایی کنید....

با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
ما دو سرور ویندوز و لینوکس داریم کا سایت اصلی و برخی از زیر دامنه ها بر روی سرور ویندوز هستش. حالا من می خواهم زیر دامنه های دیگر را بر روی سرور لینوکس راه اندازی کنم. آیپی سرور ویندوز را با ns1 و ns2 تنظیم کرده و سرور لینوکس را بر روی ns3 و ns4 تنظیم کرده ام. برای سرور لینوکس از centos7 با دایرکت ادمین استفاده می کنم. سرور لینوکس به تنهایی درست تنظیم شده و بدون وجود سرور ویندوز به خوبی پاسخ می دهد و زیر دامنه ها همه بالا می آیند. اما وقتی سرور ویندوز فعال است دیگر به سرور لینوکس دسترسی نداریم. در سرور ویندوز و لینوکس دامنه اصلی domain.ir ثبت شده و هر 4 dns در هر دو سرور معرفی شده اند.
ممنون می شوم راهنمایی کنید.

همانطور که گفته بودید یک a رکورد با عنوان * ایجاد کردم به آی پی سرور دوم. حالا هم زیردامنه های سرور اول در دسترس هستند و هم زیر دامنه های سرور دوم و در سرور دوم می‌توانیم بدون نیاز به دسترسی به سرور اول، زیر دامنه ها را ایجاد کنیم. اما در سرور اول دیگر نمی‌توان زیردامنه ای اضافه کرد! آیا راه حل دیگری دارد؟

با سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون
من یه سایت هست که نمیتونم اون رو باز کنم یا اگر هم باز بشه همش در یه ساعت خاص قطع و وصل میشه من از اینترنت فیبر نوری استفاده میکنم لطفا اگر امکانش هست راهنمایی کنیدو همچنین نرم افزار میریت شبکه کریو رو سرورم نصب است به مسئول سایت هم که میگم میگه ما هیچ فایروالی نداریم

با سلام و تشکر به خاطر مطالب مفیدتان،

وقتی یک سرور اختصاصی خریداری می کنیم بحث DNS سرور به چه صورت خواهد بود؟ آیا می توان همین سرور اختصاصی را به عنوان DNS سرور در نظر بگیریم و در آدرس DNS سرور در تنظیمات پنل دامین آدرس همین سرور اختصاصی را داد؟ یا بهتر است که از DNS سرورهای شرکتی که سرور اختصاصی را خریداری کرده ایم استفاده کنیم؟

سوال دیگری هم از خدمتتون دارم در رابطه به چند DNS سروری هست. آیا می توان برای یک دامنه از چند DNS سرور استفاده کرد؟ به این صورت که مثلاً برای هر شهر یک DNS سرور اختصاصی قرار داد تا بحث توازن بار در ارسال درخواست ها رعایت شود به جای اینکه همه درخواست ها به یک DNS سرور ارسال شود که در صورت بالا بودن ترافیک احتمال زیاد شدن زمان پاسخ وجود دارد. و اگر می توان از چند DNS سرور استفاده کرد پارامترهای تنظیم آن ها به چه صورت خواهد بود؟ (بر اساس ISP ها، تقسیم بندی IP های درخواست کننده و یا غیره)

با سلام
ممنون از مطالب مفیدتان .
بسیار سلیس و روان توضیح داده بودید .
ممنون

سپاس
پرسش من اینه که وقتی تنظیم و در لوکال خودم انجام میدم و اسم دامنه را میارم در مرور گر باز میشه
حالا میخوام از طریق سایر کامپیوتر هایی که به همین شبکه متصل هستند هم وقتی تو مرورگر آدرس و میزنن باز شود

با سلام
اگر بخواهیم آدرس سایتمون بدون www. بالا بیاد باید چه کار کنیم

با سلام و احترام
ضمن تشکر از مطالب مفیدتان خواهشمندم به سوالات بنده پاسخ دهید .
1 - چطور می توانم در ویندوز 7 به صورت نامحدود و مجازی ساب دامنه داشته باشم ؟ یعنی بنده از wildcards اطلاع داشتم و فایل httpd-vhosts.conf را نیز به صورت صحیح ویرایش کردم و مقادیر زیر را در آن وارد کردم

ServerName www.test.com
ServerAlias *.test.com
DocumentRoot "E:/xampp/htdocs/dir"

اما مشکل اینجاست زمانی که در مرور گر می نویسم مثلا site1.test.com چیزی نشان نمی دهد .
بنده از htaccess هم به درستی و با محتوای زیر استفاده کردم
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.test\.com$
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(.*)\.test\.com$
RewriteRule ^$ /index.php?user=%1 [P,L]
اما باز هم نمی توانم به صورت مجازی ساب دامنه داشته باشم و نامحدود !
اما وقتی در hosts مقادیر زیر را وارد می کنم می توانم به صورت محدود و تعریف شده مثلا ساب دامین زیر را داشته باشم
site1.test.com 127.0.0.1
البته خط بالا باید جابه جا باشد (در اینجا به دلیل RTL بودن اینطور شد) و ای پی سمت چپ باشد

حال به دنبال مشخصه ای هستم تا بتوانم با آن ساب دامنه ی نا محدود را تعریف کنم
چیزی مانند دامنه ی زیر
test.com.*

آیا راهی هست ؟ ممنون میشم زودتر راهنمایی بفرمایید با سپاس

سلام
من تنظیمات apache رو در ویندوز تست کردم به نظر میاد که یک مقداری با لینوکس فرق میکنه.
و من اطلاعات دقیقی ندارم که چطوری باید apache رو در ویندوز تنظیم کنید. بهتره سرچ کنید و راهکارش رو خودتون پیدا کنید.

اما در مورد فایل hosts در ویندوز، چیزی به عنوان wildcard در این فایل hosts پشتیبانی نمیشود.
باید همه ی ساب دامنه هایی که می خواهید را یکی یکی در این فایل تعریف کنید.

ولی اگر wildcard بودن برای شما مهم است، باید از DNS استفاده کنید. یعنی یک DNS server داشته باشید و رکورد را در آن جا ست کنید.

افزودن دیدگاه جدید