ساخت داشبورد سفارشی در دروپال به کمک ماژول homebox

ساختن داشبورد در دروپال، آنقدرها هم سخت نیست!
اگر در سایت Drupal.org عضو هستید، به آدرس http://drupal.org/user بروید و سپس روی تب Dashboard کلیک کنید. همان طور که می‌بینید، یک محیط داشبورد با قابلیت سفارشی سازی در یک محیط مجهز به Drag and Drop در پیش روی شما قرار می‌گیرد.

نمونه‌ی دیگر این نوع داشبورد، پیشخوان وردپرس است. و همچنین ماژول Dashboard در دروپال 7.

برای ساختن این گونه داشبورد ها، از ماژول homebox استفاده می‌شود.
خود سایت Drupal.Org هم برای ساخت داشبورد کاربران از این ماژول استفاده کرده است.

نکته: این مقاله راجع به ماژول homebox نسخه‌ی 6.x-3.0-beta5 است.

نکته: اگر این ماژول را نصب می‌کنید، توجه کنید که پس از ایجاد یک Homebox جدید، حتما موارد زیر را انجام دهید تا داشبورد شما به درستی کار کند:

  • در صفحه‌ی مدیریت Homebox واقع در آدرس admin/build/homebox ، بر روی لینک Settings جلوی homebox مورد نظرتان کلیک کنید و وارد تنظیمات آن شوید.
    سپس در قسمت Custom column widths اعدادی را وارد کنید. مانند 50 و 25 و 50. باید جمع این اعداد برابر 100 شود. (زیرا بر حسب درصد است) در غیر اینصورت، داشبورد شما قابلیت Drag & Drop نخواهد داشت. (این بخاطر وجود یک باگ در این ماژول است. تاریخ: 1 فروردین 1391)
  • دوباره در صفحه‌ی مدیریت homebox بر روی لینک Layout جلوی homebox مورد نظرتان کلیک کنید و وارد تنظیمات آن شوید.
    سپس صفحه‌ی مانند صفحه‌ی مدیریت بلوک‌ها در دروپال باز می‌شود. باید تعدادی بلوک را در نواحی قرار دهید. در غیر اینصورت، homebox شما غیر فعال خواهد بود.

در زیر تصویر یک homebox که من ایجاد کردم را مشاهده می‎کنید:

تصویر آموزشی

ماژول جذابی به نظر می‌رسد! این طور نیست؟

نکاتی برای افراد تازه‌کار:

البته مسلما، این ماژول تنها ماژول موجود برای این کار نیست. یعنی اگر شما نیاز به ساختن داشبورد دارید، لزوما مجبور نیستید از این ماژول استفاده کنید.

در هسته‎ی دروپال 7 ماژول Dashboard وجود دارد که تقریبا کاری مشابه این را انجام می‌دهد.

همچنین ماژول Panels و Panels In-Place Editor هم ممکن است نیاز شما را برآورده کنند. البته panels به مراتب امکانات بیشتری دارد ولی البته کاربرد آن ها متفاوت است...

دیدگاه‌ها

مقاله جالبی بود.

فکر میکنم بیشتر در سایت های شبکه اجتماعی کاربرد داشته باشه.

در ضمن بهتره به نظرم که از recaptcha استفاده نکنین کار باهاش سخته برای کاربران از همون ماژول captcha خالی استفاده کنید بهتره

متشکرم

به جای reCaptcha از Mollom استفاده کردم. اگر Spammer ها بی‌خیال سایت من بشوند خیلی خوب است!

 

تشکر پست خوبی بود....شخصا چیزای خوبی یاد گرفتیم از اینجا اما کافی نیست ... چرا که باید دنبال چیزایی بود که کمتر جاهای دیگه گفته شده

من دنبال یه آموزش از ماژول ubercart هستم...یا عابرکارت یا ecmmerce .... کار کردید با این ها ؟ میتونید یه آموزش براش بذارید؟ اینکه میگم آموزش منظورم یه مقاله جمع و جوره که زود ماده بشه...

متشکرم

دروپال سیستمی است که تسلط به آن زمان بر است و تلاش و کوشش جدی می خواهد.

من هم با شب زنده داری و کوشش شبانه روزی و دود چراغ (!) دروپال را یاد گرفتم!

هدف من از راه اندازی این سایت، این بوده که کمی به جستجوگران کمک کرده باشم. خودم می بینم که جستجو در گوگل باید الزاما به زبان انگلیسی باشد. اگر فارسی جستجو کنم اصلا به هیچ دردی نمی خورد.

همه ی علم و دانش به زبان انگلیسی است. و این یک ننگ بزرگ (دو ننگ بزرگ) برای ایرانی ها است:

  1. منبع علمی درست و حسابی نداریم
  2. زبان خارجی بلد نیستیم. و دقیقا به همین خاطر پارسی را پاس می داریم!

الان اکثر مردم دنیا، زبان مادری شان هر چیزی هم که باشد، مقالات انگلیسی می خوانند و خودشان مقالات انگلیسی می نویسند. کمتر یک نفر میاد مقاله به زبان ایتالیایی می نویسد. چرا؟ چون می خواهد مقاله اش توسط همه ی ملیت ها قابل خواندن باشد.

ولی ما ایرانی ها (نه همه مان) با این که عمده‌ی علوم مان را مدیون خارجی ها هستیم، ولی خودمان را برتر می دانیم... (بگذریم...)

خلاصه این که شما هم باید انگلیسی جستجو کنید! سایت من، یک قدم خیلی کوچک در راستای بهبود جستجو به زبان فارسی است!

---------------------

من راجع به Ubercart زیاد تحقیق کردم. ماژول دشواری است و برای آن باید یک کتاب کامل نوشته شود. در حد یک مقاله مختصر نیست. ولی انشالله اگر فرصت شد راجع به آن هم می نگارم...

افزودن دیدگاه جدید