پشتیبان گیری از فایل ها و پایگاه داده

پشتیبان گیری از پایگاه داده و فایل های سفارشی (خارج از هسته ی دروپال) الزامی است.

موارد بسیاری پیش آمده است که به دلایل مختلف، یک سایت خراب شده. مثلا محتوای سایت به صورت اشتباهی و تصادفی حذف شده است یا خرابی دیگری در سرور به وجود آمده است و تنها راه جبران خسارت، برگرداندن اطلاعات از یک نسخه ی پشتیبان بوده است.

ماژول Backup & Migrate

ماژول Backup and migrate کار پشتیبان گیری اضطراری و انتقال سایت را آسان می کند. می توانید این ماژول را پیکربندی کنید که به صورت خودکار و دوره ای در زمان های مشخص شده از سایت بکاپ بگیرد و آن را در فایل سیستم سرور ذخیره کند. و همچنین می توانید در زمان هایی که مشغول توسعه ی سایت هستید، فرایند بکاپ گیری را سریع تر کنید تا با فواصل کمتری بکاپ گرفته شود.

همچنین به کمک این ماژول می توانید در مواقعی که می خواهید پیکربندی های عمده ای در سایت انجام دهید، قبل از پیکربندی، یک بکاپ دستی از سایت بگیرید تا در صورتی که فاجعه ای رخ داد، یک نقطه ی بازگشت داشته باشید و بتوانید سایت خود را احیا کنید.

هرچند که ذخیره ی بکاپ دیتابیس و فایل ها به صورت یک فایل واحد بر روی سرور از نظر امنیتی ممکن است ریسک آور باشد (البته می توانید برخی از جدول های دیتابیس را در بکاپ نگنجانید)، اما با این همه، این قابلیت که بتوانید یک نقطه ی بازگشت برای مواقع بروز فاجعه داشته باشید، امر مهمی است.

این ماژول همچنین فرایند انتقال سایت از یک سرور به سرور دیگر را آسان می کند.
می توان به کمک این ماژول فرایند بکاپ گیری از دیتابیس و import کردن مجدد آن در سایت جدید را در واسط گرافیکی خود دروپال انجام داد.

Drush archive-dump

ِDrush که خط فرمان دروپال است (Drupal Shell) یک ابزار خط فرمانی است، می تواند یک آرشیو از فایل ها و دیتابیس سایتتان با دستور archive-dump ایجاد کند.
Drush همچنین با ماژول Backup and migrate نیز سازگار است. برای استفاده از Drush ، می بایست دسترسی SSH به سرورتان داشته باشید. و همچنین باید بتوانید کد های ابزار Drush را بر روی سیستم تان نصب و پیکربندی کنید.

دیدگاه‌ها

سلام

اگر یه وقت مشکلی پیش بیاد که خود سایت بالا نیاد اونوقت چه جوری میشه از این بک آپ استفاده کرد.منظورم اینه که اگر ادمین سایت بعد از لاگین فقط یک صفحه ارور ببینه و هیچ منویی برای مدیرت نداشته باشد و با وارد کردن ادرس به صورت دستی هم منوهای مدیریتی در دسترس نباشد اونوقت تکلیف چیه؟؟؟

با تشکر

علیک السلام!

این حالت به ندرت پیش می آید که دروپال بالا نیاید. دلایل ممکن عبارتند از:

 • ممکن است فایل های دروپال خراب شده باشند (به خصوص وقتی که یکی از فایل ها دارای خطای syntax باشد که یک صفحه ی سفید را مشاهده می کنید.) اگر مشکل از فایل باشد، که طبعا، باید فایل ها را تعمیر کنید یا فایل ها را پاک کنید و مجددا کپی کنید. در این جور مواقع، md5sum می تواند کمک کند.
 • ممکن است که ایراد از سرور باشد که باز هم راه حل آن بسیار متنوع می تواند باشد و ربطی به دروپال ندارد. و برای ردیابی مشکل، باید لاگ های دروپال را ببینید. ماژول syslog توصیه می‌شود.
 • ممکن است ایرادی در دیتابیس باشد که این ایراد حالات زیر را ممکن است داشته باشد:
  • جدول های menu خراب شده باشند.
  • کد PHP ی اشتباه در بلوک ها ذخیره کرده باشید.
  • ....

ایراد های ممکن و راه حل های ممکن بیش تر از آن است که در این جا بتوانم بنویسم و به تجربه نیز بستگی دارد.

اما جواب سوال شما:

اگر مشکل در دیتابیس باشد و هیچ صفحه ای باز نشود، کار های زیر را انجام دهید:

 1. فایل بکاپ دیتابیس را از مکان مورد نظر بردارید (معمولا در sites/default/files/backup_migrate) و آن را در phpMyAdmin وارد کنید تا دیتابیس restore شود.
 2. در صورت لزوم فایل های دروپال را نیز پاک کرده و مجددا نصب کنید (به جز پوشه ی sites و فایل های پچ شده که باید دوباره پچ شوند)

به نام خدا

با سپاس از مطالب بسیار مفیدتان.

اجازه می گیرم برای تحقیق و تحصیل بیشتر و بهتر از مطالبتان با ذکر نام مرجع کپی کنم .

با سپاس و احترام مجدد

افزودن دیدگاه جدید